XBHP.com

Bajaj Pulsar 200 NS توسط xBhp مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است. مشخصات کامل، جزئیات و تصاویر.

undefined مقدمه: تغییر می تواند به صورت یک انقلاب آرام و یا به یک تحول شگرف اتفاق بیفتد. مدل های پولسار ترکیبی کاملا اساسی از این دو ویژگی هستند. موتورسیکلت های سری پولسار ساخت شرکت باجا نماد تغییر هستند و مدل کلاسیک اولیه آغاز دوره ای از موتورسیکلت ها در هند می باشد که سایر تولید کنندگان موتورسیکلت توان رقابت با آن را نداشته اند. این شرکت عملکرد، ظاهر جنگنده خیابانی و مفهوم تولید سری در حال تکامل را در قالب موتورسیکلت های دارای موتور چهار زمانه ترکیب کرده است. این شرکت اثبات کرده است شکل و ظاهر موتورسیکلت مانند عملکرد یک عامل مهم برای موتورسواران هندی است و بنابراین هیچ سازنده موتورسیکلت نمی توان پیام تصویری منتقل شده توسط محصول را نادیده بگیرد.

از زمان گرفتن اولین تصاویر 200NS در هنگام آزمایش در جاده های عمومی، این مدل موضوع گمانه زنی های شدید بوده است و تصاویر آن بر روی اینترنت به صورت گسترده منتشر شده است. 200NS مانند مدل های پیشین که دارای همان نام برند می باشد یک مدل پیشگام و نوآور است. این مدل انقلاب انقلاب ها از یک دهه قبل است و محصولی است که از گذشته تا حال به دنبال ارتقای مدل های نوع خود و سایر مدل های کنونی است. این مدل یک سر و گردن بالاتر از هر نوع موتورسیکلتی که نام پولسار را به یکد می کشد، قرار دارد. اگر به داستان تاریخچه تکامل مدل های پولسار در طوب ده سال گذشته نگاهی بیندازید و مراحل تغییرات ان را بررسی کنید و سپس نتایج بررسی جدیدترین مدل را مطالعه کنید متوجه می شوید که این مدل درخشانترین مدل در مقایسه با مدل های قبلی است.

بدون شک، Pulsar 200NS به خصوص در سه دهه اخیر شیک و خوش منظر است. - مدل NS با ظاهری محکم، تنومند، خشن و چابک خود موتورسیکلت رویایی جوانان در اواخر دهه هشتاد که من تازه موتورسواری را شروع کرده بودم، تلقی می شد. طراحی این موتور با بیشتر خطوط و زوایایی خانواده پولسار همخوانی و تناسب دارد و در عین حال به طور سرزنده ای از لحاظ حالت و ظاهر متفاوت می باشد. این موتورسیکلت با ظاهر متمایل به جلو حجم بصری خود، کمک فنرهای سنتی و قوطی انتهای اگروز به صورت هدفمند خشن به نظر می رسد و کاملا متناسب است. با این وجود احساس می کند که مجموعه کوچک چراغ جلو این توده پیشرونده قوی را متوقف نماید.

اما یک موتورسیکلت هنگامی که در حال حرکت است بالاخره موتورسیکلت است. این موتورسیکلت در حالت ایستاده به صورت یک شی ء زیبا به نظر می رسد که قابلیت هاس زیادی را به همراه دارد اما میزان زیبایی آن در حال حرکت مساله ای مهم است. بنابراین در اینجا از بررسی دقیق جنبه های زیباشناختی (که به نوعی ذهنی هستند) و اثرات ظاهری این موتورسیکلت صرف نظر کرده و مستقیما به بحث نحوه حرکت آن می پردازیم. مدل کاملا جدید Pulsar 200 NS (کاملا اسپورت) از جهات بسیاری یک مدل جدید محسوب می شود. موتور، سپر، ترمزها، دنده ها، لاستیک ها و نحوه مونتاژ قطعات این مدل تکامل یک دسته و یک گام محکم و مثبت روبه جلو می باشد که نشان دهنده پیشرو و طلایه دار بودن تغییرات بیشتر در سناریوی تولید موتورسیکلت در هند است. می توان در مورد این مساله که آیا این محصول جدید مانند پولسار کلاسیک که بیش از یک دهه قبل ناگهان وارد صحنه شد و توجه همه را به خود جلب کرد، مدلی تحول برانگیز می باشد یا نه. زیرا از آن زمان به بعد محصولات بسیار زیادی روانه بازار شده است و شاخص های کیفیت و عملکرد به صورت مداوم افزایش یافته است و ساخت یک محصول کاملا ارتقا یافته و به طور خارق العاده متفاوت در صورتی که هزینه و قابلیت فروش در محدوده معقول باقی بمانند، کاری کاملا دشوار است.

این پولسار با فاصله معادل 1363 میلیمتر طولانی ترین فاصله بین مرکز دو چرخ را در بین همتایان خود در طول 10 سال گذشته دارد. اگر این ویژگی را با ویژگی های دیگر مانند سپر کاملا مستحکم، موتور قوی و دارای گشتاور بالا و تمرکز جرم مناسب ترکیب کنید، نتیجه موتورسیکلتی خواهد بود که مانند ستون پایدار و باثبات است. در واقع، 200NS در مقایسه با مدل های قبلی پولسار بلندتر، درازتر و پهن تر است و با این حال وزن آن دقیقا 145 کیلوگرم می باشد. با قدرت بیش از 23.5 اسب بخار، گشتاور اندکی بالاتر از 18 نیوتن متر در 8000 دور در دقیقه و با در نظر گرفتن خط قرمز موتور که 10599 می باشد، گیربکس شش سرعته، همانگونه که انتظار می رود، نسبت های بالاتری را تحمل می کند و باعث می شود که ارتفاع بیشتری داشته باشد. اکنون در مورد نحوه کار کردن موتور صحبت می کنیم.

موتور که دارای همان میل لنگ مدل KTM Duke 200 است، بلندترین طول شاتون و بزرگترین قطر سیلندر در بین تمام مدل های پولسار را دارا می باشد. این موتور دارای دور زیاد و بدون لرزش و ارتعاش است. مساله عجیب طرح خهندسی کاملا پیچیده یکی از اجزای اصلی یعنی سرسیلندر است. حجم سرسیلندر 200 سی سی و دارای 4 سوپاپ، 3 شمع و مجموعه ای از مجاری برای حرکت مایع خنک کننده و تغذیه سوخت است. حفظ یکپارچگی ابعادی و ساختاری این قطعه در یک محیط بسیار پرحرارت و داغ یک شاهکار مهندسی محسوب می شود. اگر با دقت به سرسیلندر نگاه کنید دو شمع را در هر طرف موتور مشاهده می کنیم و شمع سوم با فاصله کمی در قسمت بالای شمع سمت چپ قرار دارد. شمع سوم (میانی) شمع اصلی و دو شمع دیگر شمع های ثانویه هستند.

سیستم احتراق را روش کرده و سوئیچ اصلی موتور را در حالت "روشن" قرار دهید. (در صورتی که سوئیچ اصلی در حالت "روشن" قرار نداشته باشد حتی زمانی که کلید جرقه روشن هم باشد، پنل/صفحه نمایش ابزاری هیچ چیزی را نشان نخواهد داد و وسایل و تجهیزات برقی کار نخواهد کرد) فشار دادن استارت باعث روشن شدن موتور می شود و بلافاصله موتور را در حالت بی باری قرار می دهد. سروصدای قطعات در حالت بی باری صرف نظر از لقی/فاصله بسیار اندک بین اجزا و قطعات و پوشش سیستم خنک کننده مایع در اطراف موتور در مقایسه با سایر مدل های پولسار بسیار اندک است. دور موتور به صورت یکنواخت و سریع در حالت خلاص افزایش می یابد. کشیدن کلاچ دارای طراحی کامل و درگیر ساختن اولین دنده بدون صدای "تق" معمول است. دنده با صدای آهسته جا می رود. با رها کردن کلاچ، به آرامی به حالت خود برمی کردد (و این کار در مقایسه با مدل های قبلی پولسار بسیار بهتر انجام می شود) و موتور نیروی کافی را برای حرکت سریع بدون افزایش دور و یا لغزیدن کلاچ انتقال می دهد. البته حرکت ناگهانی و سریع از حالت ترمز نیاز به دور 4000 در دقیقه همراه با میزان زیادی لغزش کلاچ دارد. نسبت های گیربکس شش سرعته کاملا با موتور مناسب است و امکان افزایش یکنواخت و تدریجی سرعت را فراهم می آورد. ظاهرا گیربکس به خوبی اصلاح شده است و تعویض دنده (حتی در حالت بدون کلاچ) بدون تعویض ناموفق و حالت خلاص کاذب به نرمی صورت می گیرد. اینگونه حالت ها را در هنگام آزمایش موتور در پیست برای 10 تا 12 دور مشاهده نکردیم. البته ما موتورها را پس از اینکه توسط چندین راننده دیگر استفاده شده بودند مورد آزمایش قرار دادیم و در صورت وجود هرگونه مشکل مسلما باید آن را مشاهده می کردیم. موتور سه شمعی و 4 سوپایی باعث بهبود بازده احتراق شده است و این امر کاملا از طریق واکنش موتور مشهود است. عمل ترکیب سوخت و هوا به صورت لحظه ای صورت می گیرد و هیچکدام از ما هیچگونه اختلالی و لرزشی در عملکرد موتور در دورهای مختلف مشاهده نکردیم.

عملکرد این مدل پولسار بسیار عالی است. عملکرد نه صرفا از لحاظ شتاب و سرعت های بالا بلکه عملکرد این مدل یک موتورسیکلت کامل بی نظیر است. در صورتی که اعداد و ارقام را مقایسه کنیم مدل P220 از لحاظ سرعت پیشی می گیرد اما یک موتورسیکلت خوب باید عملکرد خوبی از لحاظ سرعت همراه با کنترل داشته باشد و کنترل نقش مهمی در لذت واقعی در سرعت های بالا دارد. 200NS از لحاظ کنترل و سیستم ترمز از تمامی مدل های پولسار و نیز چندین موتورسیکلت شاخص دیگر در سناریوی هند عملکرد بهتری دارد. سپر محافظ و دوشاخ عقب تقویت شده باعث افزایش سه برابری استحکام جانبی شاسی متحرک شده است و این نشان دهنده قابلیت کنترل موتورسیکلت در پیچ ها می باشد. قابلیت کنترل موتورسیکلت بسیار عالی است و امکان منحرف شدن در پیچ ها بسیار کم است. موتورسواری با به خاطر داشتن یک کمک فنر کاملا عالی در عقب و سیستم تعلیق جلو که زیاد نرم و یا سخت نیست و توزیع وزن 50-50 در قسمت جلو و عقب همراه با یک موتور قابل کنترل و یک گیربکس ششش سرعته هم در پیست و هم در ترافیک شهری کاملا لذتبخش است. این مدل متعلق به دهه بیست است. سبک بندی بدون بادگیر باعث می شود که تداخل سرعت های بالا و جریان شدید باید خود تولید شده تبدیل به یک معضل شود و به همین خاطر هر از گاهی باید سرعت را اندکی کاهش دهید و سپس سرعت را دوباره به حالت قبل افزایش دهید.
ترمزهای این موتورسیکلت یک شگفتی محسوب می شوند. دیسک های گلبرگی 280 میلیمتری جلو و 230 میلیمتری عقب باعث توقف سریع می شوند، به خوبی قابل تنظیم هستند، بازخورد خوبی ارائه می کنند و حتی پس از استفاده مداوم در مسیر یا پیست ضعیف نمی شوند. همچنین با در نظر گرفتن شاسی و سیستم تعلیق محکم می تواند در داخل و بیرون شهر بدون نگرانی از ترمز استفاده کنید. حرکت دوشاخه به خوبی قابل کنترل است و باعث افزایش اعتماد می شود. قفل کردن عمدی چرخ عقب از سرعت 50 کیلومتر بر ساعت به بعد باعث لغزیدن نامتعادل چرخ عقب نمی شود. در هنگام کشیدن ترمز عقب به صورت ناقص تنها صدای بلندی شنیده می شود. در وسط پیچ ها به خصوص در هنگام رسیدن موانع موجود در پیچ های تند اقدام به ترمز کردم و متوجه شدم می توانم ترمز را به خوبی تنظیم کنم.

در زمان ترمز گرفتن در وسط پیچ ها و یا پیچیدن ناگهانی به سمت مخالف، 200NS خیلی سریع دستورات شمار را انجام می دهد. مانورهای انحرافی به اندازه واکنش های موتورسوار سریع است. انتقال وزن موتور به عقب در هنگام شتاب زیاد مثبت است اما این انتقال برای تک چرخ زدن ناخواسته حتی زمانی که یک نفر نیز ترک موتور سوار است، کافی نیست. اما حالا که صحبت از سرنشین عقب به میان آمد، برای لذت بردن بیشتر، موتورسواری باید به صورت تک سرنشین انجام شود. این بدان معنی نیست که سرنشین عقب به عنوان نامادری یا فردی مزاحم تلقی می شود. محل نشستن عقب نسبتا راحت است، رکاب ها در ارتفاع مناسب قرار گرفته است و انحراف موتور به سمت جلو باعث می شود که سرنشین عقب بتواند به سمت جلو متمایل شود. با این حال تنها اشکال مربوط به زین موتورسوار این است که دارای مجال آزادی حرکت روبه جلو و عقب نیست زیرا موتورسوار عملا بین باک و زین عقب بدون مجال حرکت محصور می شود و این باعث خستگی در مسافت های طولانی می شود. با این وجود، بالشتک فرو رفته در زین موتورسوار عالی بوده و از هرگونه سرخوردن در هنگام ترمز شدید جلوگیری می کند.

موتورسواری در مسافت های طولانی بدون تجهیزات (به خصوص به خاطر وزش شدید باد) لذت بخش نیست مگر اینکه در انتهای هر روز موتورسواری پیچ و خمهای زیادی وجود داشته باشد. به همین خاطر مردم شمال کشور از امتیاز داشتن تپه ها و سرازیری هایی که نزدیکترین آنها 250 کیلومتر فاصله دارد، برخوردارند. مدل NS ظاهرا دارای یک نورافکن خوب و پورنور است اما نمی توانیم در مورد روشنایی و توزیع نور آن اظهار نظر کنیم زیرا تمام آزمایش های ما در روشنایی روز انجام شد. چراغ های راهنما، چراغ عقب و چراغ ترمز حتی در روشنایی روز و نیز صفحه نمایش دیجیتال در کنسول ابزار به خوبی قابل مشاهده هستند. این کنسول کاملا جامع است و تا حدی کنسول نصب شده بر روی Hero Moto ZMR را تداعی می کند. علاوه بر سرعت سنج دیجیتال، سرعت سنج آنالوگ، چراغهای چشمک زن و راهنما و نشانگرهای دنده خلاص، سطح روغن و نوربالا، یک چراغ تعویض دنده با رنگ نارنجی وجود دارد (اما آنقدر پورنور نیست که در روز دیده شود). این چراغ ضروری است و حرکت نرم و بدون ارتعاش موتور را نشان می دهد. سوئیچ ها و سایر ابزارها در مکان مناسب نصب شده اند و با دقت زیادی عمل می کنند. و دارای سطح نرم و شکل و عملکرد مناسب هستند.

بنابراین، مدل 200NS برای موتورسواری در شهر و در پیست و نیز برای نمایش مناسب است. این موتورسیکلت چقدر برای گردش و تفریح مناسب است؟ این موتور به خاطر فقدان پوشش محافظ سپر و باک سوخت 12 لیتری برای موتورسواری طولانی مدت ایده آل نیست اما صرف نظر از این اشکالات، دلیلی برای استفاده نکردن آن در مسافت های طولانی وجود ندارد. این موتورسیکلت به خاطر داشتن موتور قوی، شاسی و سیستم تعلیق مناسب، ترمزهای خوب، قابلیت کنترل و هدایت دقیق و انعطافپذیر و فاصله مناسب با زمین می تواند برای هر مقصدی مورد استفاده قرار گیرد. چندین مشکل در مورد نحوه استفاده از این موتورسیکلت مشاهده می شود. هیچ وسیله ای برای بستن بارهای سنگین و یا گیره برای ساک و وسایل در نظر گرفتن نشده است. بنابراین خود موتورسوار باید در این مورد چاره اندیشی کند. علاوه براین، باک با پوشش پلاستیکی استفاده از روکش های مغناطیسی باک را غیر ممکن می کند. اما نکات مثبت بسیار زیادی نیز وجود دارد. موتور و بقیه قسمت های موتورسیکلت با هدف سهولت نگهداری آن طراحی شده اند و این امر کاملا مشهود است. فیلتر روغن به راحتی و مستقیما از بیرون قابل دسترس است و تنظیم کننده مارپیچی زنجیر محرک به صورت لمسی عمل می کند و بالشتک های دیسک عقب و جلو بدون هیچگونه مشکلی قابل بازرسی و تعویض هستند، بیرون آوردن چرخ و نیز تعویض لامپ چراغهای اصلی کاملا ساده و راحت است. باتری و فیلتر هوا در زیر زین موتورسوار در دسترس هستند. دریچه بازدید سطح مایع خنک کننده و روغن کاملا قابل مشاهده و در دسترس هستند. حتی سرپوش فیلتر مایع خنک کننده البته از طریق خم کردن انگشتان در دسترس است. تعمیرات میدانی مشکل جدی ایجاد نمی کند و این یک امتیاز بزرگ برای موتورسواران علاقمند و ماجراجو است.

روی هم رفته، Pulsar 200NS انقلاب انقلاب ها است که ده سال پیش به همراه پولسار کلاسیک اتفاق افتاد. و این مدل جدید پولسار از هر لحاظی با مدل های قبلی پولسار متفاوت است. این موتورسیکلت یک نقطعه عطف احیاکننده و چالش برانگیز در صنعت موتورسیکلت سازی هند است و باید به عنوان پیشرو از لحاظ بسیاری از تغییرات مثبت اثبات شود که می تواند جایگاه خود را در بین موتورسواران پیدا کند.

مقایسه بین KTM 200 Duke و Pulsar 200 NS

عملکرد
KTM: نسبت توان به وزن بالا به همراه توزیع دنده بندی پایین در یک گیربکس شش سرعت منجر به شروع حرکت عالی و سرعت زیاد می شود. موتور دارای دور سریع به سرعت اسبها را پشت سر می گذارد و موتورسیکلت موتورسوار را ترغیب به راندن سریعتر می کند.
Pulsar: 200NS دارای یک موتور خوب، یک گیربکس کاملا هماهنگ و نسبت توان به وزن نسبتا بالا می باشد. واکنش خوب موتور و کلاچ کاملا سریع منجر به شروع حرکت عالی و سرعت زیاد می شود. موتور می توان در شرایط سخت و بدون خستگی و وقفه کار کند.
ارزیابی: مدل KTM به خاطر داشتن موتور قوی تر، وزن کمتر و شاسی متحرک بهتر دارای برتری نسبی است.


زین/صندلی
KTM: بهترین موتور تک سرنشین است. سرنشین ترک یا عقب جای خوبی برای نشستن ندارد اما محل نشستن موتورسوار مناسب اسب. بالشتک زین محکم و برای مسافت های طولانی مناسب است. پوشش بدون لغزش و فرورفته به موتورسوار امکان می دهد تنها در صورت تمایل جابجا شود. حتی در هنگام ترمز شدید، موتورسوار به سمت جلو نمی لغزد.
Pulsar: هر دو موتورسیکلت از این لحاظ شبیه به هم به نظر می رسند با این تفاوت که سرنشین عقب در KTM تا حدی موقعیت نشستن نامناسب تری نسبت به 200NS دارد و این امر نه تنها به دلیل مساحت کمتر زین KTM بلکه به خاطر نصب شدن رکاب ها در ارتفاع بالاتر است.
ارزیابی: به نظر می رسد که پولسار در اینجا برتری داشته باشد که این برتری فقط به خاطر مساحت بیشتر زین نیست بلکه به خاطر راحتی بیشتری سرنشین عقب موتور است.


وسایل برقی و ابزارها
KTM: کنسول ابزار بسیار کامل با صفحه نمایش چند کاره که احتمالا اطلاعات بیشتری را نسبت به آنچه که موتورسوار به صورت منظم استفاده می کند، در اختیار وی قرار می دهد. چراغها مناسب هستند و کار خود را به خوبی انجام می دهند.
Pulsar: ابزارها مانند ابرازهای نصب شده بر روی KM's MFD پیشرفته نیستند، اما 200NS دارای مجموعه ای کامل از ویژگی ها در صفحه نمایش خود است. نشانگر "توقف کنارجاده"، نمایشگرهای سر دوگانه، نشان دهنده سطح روغن موتور و دما، نشانگر اتمام باتری و چراغ تعوض به خودی خود مناسب هستند.
ارزیابی: برند KTM MFD است اما 200NS در فاصله نزدیک آن قرار دارد.


بازده سوخت
KTM: مدل دوک سفارشی ساخته شده است و عملکرد آن اندکی کاهش یافته است و بازده سوخت در لیست اولویت خیلی بالا نیست. کافی است اما بالاتر از این نیست.
Pulsar: موتور 200NS برای پیشی گرفتن از مدل های قبلی به خصوص از لحاظ میزان بازده حرارتی و حجم طراحی شده است. این مدل از این لحاظ می درخشد. این مدل با بازده 57 کیلومتر بر لیتر بر اساس شاخص انجمن موتورسواری هند است و این رقم حدود 30% در سرعت 100 کیلومتر بر ساعت کاهش یافته است که حرف های زیادی در مورد بازده سوخت به خصوص در موتور بدون تجهیزات برای گفتن دارد.
ارزیابی: مدل 200NS برنده مسلم در این زمینه است.


برد مسافت
KTM: باک کوچک 10 لیتری پاشنه آشیل این موتورسیکلت در مسافت های طولانی و نیز بازده متوسط سوخت آن می باشد.
Pulsar: مدل 200NS دارای یک باک 12 لیتری است که همراه با برد مسافت بیشتر می تواند 30% مسافت بیشتری را بین هر بار سوختگیری کند.
ارزیابی: در اینجا نیز 200NS برنده است.


نفوذ برند
KTM: KTM یک برند محبوب است اما این مجبوبیت مفقط محدود به علاقمندان این مدل است.
Pulsar: پولسار تقریبا یک نام خانگی در بین موتورسواران در هند است و محصولی مانند 200NS که رقابتی شانه به شانه با بهترین ها در همه جا دارد مایه افتخار و غرور صاحب خود است. همچنین نگرانی کمتری در مورد نیازهای بلند مدت مالکیت وجود دارد.
ارزیابی: KTM جدید، عجیب و غریب و در همه جای دنیا مورد احترام است. پولسار در هند مجبوبیت دارد و در حال رشد و توسعه در سراسر جهان است. KTM کیفیت هدفمند را تضمین می کند در حالیکه پولسار این مساله را تضمین می کند که همیشه در اینجا حضور داشته و ظاهرا همیشه حضور خواهد داشت.


قیمت
KTM:این مدل با قیمت 1,17,500 روپیه در قیمت مدل پایه بدون تجهیزات جانبی بسیار ارزانقیمت است.
Pulsar: هیچ قیمتی تاکنون فاش نشده است اما بر اساس شایعات قیمت این مدل بین 85,000 تا 95,000 روپیه است.
ارزیابی: قیمت KTM برای افراد علاقمند و آگاه خیلی ارزان است اما پولسار برای عامه مردم و نیز افراد مشتاق با قیمت 90000 روپیه یک معامله بهتر است.